Za niedługo  siądziemy do stołów wigilijnych oczekując przyjścia Jezusa. Co to jest wigilia?

Wigilia- łacińska nazwa straży nocnych vigiliae, oznacza czuwanie- przyjęta przez Kościół oznacza wieczór poprzedzający ważne święta kościelne m. in. Wigilia Paschalna, Wigilia Zesłania Ducha Świętego czy w końcu Wigilia Bożego Narodzenia. W Polsce terminem tym określa się cały dzień 24 grudnia, który poprzedza Uroczystość Bożego Narodzenia jak również określa się nim samą wieczerzę spożywaną tego dnia wieczorem.
Wieczerza wigilijna jest echem starożytnej tradycji wspólnego posiłku zwanego z greckiego agape, będącego symbolem braterstwa i miłości. Gdy w IV wieku Synod w Laodycei zabronił biesiad w świątyniach, zwyczaj ten przeniósł się do domów wiernych. W Polsce Wigilię zaczęto obchodzić po przyjęciu chrześcijaństwa choć na dobre przyjęła się dopiero w XVIII w.

Tradycyjnie dzień wigilii był dniem powstrzymywania się od pokarmów mięsnych, stąd na stole wigilijnym pojawiały się potrawy bezmięsne. Od 2003 roku – zgodnie z formułą przykazań kościelnych, zatwierdzonych przez Watykańską Kongregację Nauki Wiary – formalnie nie obowiązuje już post w Wigilię Bożego Narodzenia. I choć dziś post nie obowiązuje w tym dniu zachęca się jednak wiernych do podtrzymywania tej pięknej tradycji i przekazywania jej młodszemu pokoleniu.

Zgodnie z wielowiekową tradycją wieczerze wigilijną rozpoczynano gdy na niebie pojawiała się pierwsza gwiazdka, która miała być symbolem Gwiazdy Betlejemskiej. W Polskiej tradycji wieczerzę rozpoczynał ojciec rodziny, bądź jej najstarszy wiekiem członek od zapalenia świecy wigilijnej ze słowami „Światło Chrystusa” na co cała rodzina odpowiada „Bogu niech będą dzięki”. Po zapaleniu świecy następuje modlitwa i czytanie fragmentu Ewangelii św. Łukasza z drugiego rozdziału. Następnie uczestnicy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia (zwyczaj dzielenia się opłatkiem jest typowo Polską tradycją). Po skończonych życzeniach wszyscy zasiadają do wspólnego stołu przy którym stoi dodatkowe krzesło i nakrycie dla niespodziewanego wędrowca. Tradycyjnie w wieczerzy wigilijnej powinno być 12 potraw, które odnoszą się do 12 Apostołów – towarzyszy Jezusa. W czasie wspólnego posiłku nie może zabraknąć także wspólnego śpiewania kolęd i obdarowywania się prezentami. Kulminacją wieczoru wigilijnego jest msza o północy tak zwana Pasterka – msza Pasterzy. W niej wierni witają Nowonarodzonego Jezusa podobnie jak pasterze w Betlejem, którym Anioł oznajmił radosną nowinę o narodzeniu Mesjasza.

A w twoim domu jak wygląda wieczerza wigilijna??? Czy jest w niej miejsce dla samego solenizanta – Jezusa?